Do czego służy piasek formierski?
Piasek zawierający krzemionkę oraz rozmaite domieszki mineralne to jeden z powszechniej używanych materiałów budowlanych, z którego korzysta się przy produkcji betonu, zapraw i klejów, ale również niezbędny składnik podczas wielu robót ziemnych od fundamentowania przez wyrównywanie nawierzchni aż po sypanie skarp i wiaduktów. Istnieją jednak też inne przemysłowe zastosowania tego surowca m.in. przy produkcji szkła oraz w metalurgii, gdzie niezbędny okazuje się piasek formierski. Przekonajmy się, do czego służy i sprawdźmy, w jaki sposób jest wykorzystywany.
Odlewnictwo i zastosowanie piasku formierskiego
Metalurgia to branża, która zajmuje się pozyskiwaniem różnych stopów metali i wytwarzaniem z nich różnych półproduktów, a także odlewnictwem, a więc produkcją elementów z metalu, zyskujących ostateczny kształt po wypełnieniu formy i zastygnięciu. Cały proces wymaga podgrzania stopu do temperatury, w której staje się on płynny, dzięki czemu może swobodnie rozpływać się w formie. W tej technologii powstają zarówno wyroby z rozmaitych gatunków stali, jak i żeliwa oraz staliwa, a także metali nieżelaznych np. stopów miedzi, aluminium bądź magnezu. Techniki odlewnicze nierozłącznie wiążą się z koniecznością przygotowania i stosowania form, których geometria odpowiada gotowemu wyrobowi z uwzględnieniem występującego skurczu. Choć do odlewania metalu można stosować różne rodzaje form np. metalowe kokile, niezwykle popularne są też formy powstające z masy formierskiej, powstającej zwykle z wykorzystaniem piasku kwarcowego.
Jak powstaje forma piaskowa?
Forma piaskowa powstaje z masy formierskiej zawierającej piasek kwarcowy lub niekiedy chromitowy albo cyrkonowy, a także gliny ogniotrwałej i rozmaitych dodatków. Może być tworzona ręcznie przez napełnienie skrzynki formierskiej i uzyskanie pożądanego kształtu za pomocą modelu, a następnie wykonanie niezbędnych kanałów odpowietrzających i układu wlewowego. Cały proces może też zachodzić maszynowo z automatycznym narzucaniem i zawirowywaniem masy, co znacznie skraca czas trwania wszystkich operacji.